Prva polnoćka u našoj župnoj dvorani

polnockamNakon proslavljene svete mise u Mošćenici u kapeli svetog Jakova, proslavljena je prva polnoćka na Slatini u našoj novoizgrađenoj župnoj dvorani. Okupio se velik broj vjernika, koji se nakon svete mise, na poziv našeg župnika Josipa Karasa, ostao malo družiti uz kolače i kuhano vino, a kako bi u veselju proslavilo rođenje našeg Gospodina Isusa Krista.

Donosimo vam u cijelosti propovijed našeg župnika:

“Dragi moji župljani, draga braćo i sestre!
Prije više od 2000 godina dogodio se je prvi Božić. Dogodio se u jednoj maloj zemlji, Palestini, u narodu Izraelskom, u gradu Betlehemu. Dogodio se kao obični zemaljski događaj. Marija je bila zaručena s Josipom i rodila dijete kojemu su dali uobičajeno ime-Jošua-Isus. Kako se Božić dogodio u špilji, poveli su dijete u pelene i položili u jaslice jer u betlehemskim kućama nije za njih bilo mjesta.
Znamo da za obitelj nema radosnije vijesti od one da se rodilo dijete. Roditelji su presretni i to odmah jave užoj i široj rodbini i za nekoliko sati svi će čuti za tu vijest. I rodbina, susjedi, i prijatelji i znanci. Zahvaljujući telefonima, mobitelima, facebooku, danas će se sve brzo saznati. Tada počinju stizati čestitke i dobre želje sa svih strana. No večerašnji spomendan rođenja odudara od tih naših modernih standarda jer se Isusovo rođenje zbilo u nepoznatom judejskom selu i u nepoznatoj židovskoj obitelji. Dapače, u zabačenoj štali čijeg vlasnika povijest nije zabilježila. Njegovi roditelji nisu imali kome javiti sretno rođenje svoga sina. Nikoga u mjestu nisu poznavali, a telefona nisu imali. A onda se uključilo nebo. Bog se poslužio svojim komunikacijskim sustavom i naredi anđelima da tu vijest hitro prenesu pastirima, ne bogatašima, ne političarima, nego pastirima koji su čuvali svoja stada po betlehemskim brežuljcima. Ne bojte se rekoše im anđeli, evo javljam vam veliku radost…
Kada su pastiri dotrčali pred vrata štalice bacili su se na koljena, kako kaže sv. Luka, sklopili ruke i zahvaljivali Bogu što se toliko iščekivani trenutak njihove povijesti ispunio upravo te noći.
Ovom događaju ne treba tumačenje, sve je u njemu rečeno. Na zemlju je sišla svjetlost velika. Svi krajevi svijeta vidješe spasenje Boga našega. Sva zemljo poklikni Gospodinu, raduj se, kliči i pjevaj.
U ovome djetetu što ga je rodila Marija dogodio se Božji poklon, dar Zemlji, svim ljudima, svim vremenima i svim narodima. U njemu koji leži u štalici na slamici Bog je osobno radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa i postao čovjekom. U njemu su se susreli Bog i čovjek, Nebo i Zemlja, zauvijek. Zašto se Bog utjelovio? Zašto je postao čovjekom? Zašto je silazio s nebeskih visina u ovu našu suznu dolinu? Zašto? Ostajemo nedorečeni pred tim pitanjem i pred tajnom njegova rođenja. Nemamo odgovora osim slutnje da je to učinio iz ljubavi prema nama. Kaže nam sv. papa Ivan Pavao II. , Bog se utjelovio u ljudskoj povijesti jer se raduje čovjeku.
Bog se raduje čovjeku. Kako je to lijepo i utješno dragi moji vjernici. Bog se nama raduje. I dok nam se drugi ljudi često ne raduju, Bog nam se raduje. Zato je i došao, jer voli čovjeka. Došao je jer mu je bilo žao čovjeka koji je pao u onom prvom grijehu i zatvorio Nebo za sebe, ali Bog mu ponovno otvara nebo i daje mu novu priliku da se spasi utjelovljenjem svoga Sina. Daje mu priliku da krene drugim putem, kao što su i kraljevi krenuli drugim putem nakon što su se poklonili Isusu. Nisu se vratili istim putem. Ova radosna vijest stigla je sve do 2015. godine. Sve do ovih naših dana. I mi smo čuvši tu sretnu vijest ove svete noći ustali, skočili i došli pokloniti se novorođenom djetetu koje leži i u ovim našim jaslicama. Ono isto dijete nije nimalo ostarjelo. Stotine tisuće pastira i ove noći kliče novorođenome kralju, pjevaju i zahvaljuju zbog tog milosnog događaja. Zahvalni anđelima koji su nas naučili pjesmu ‘Slava Bogu na visini’ naši su djedovi i očevi u vjerničkom zanosu ispjevali i druge divne Božićne pjesme koje s ispunjenim srcem ove Svete Noći i ovih svetih božićnih dana pjevamo po našim crkvama i obiteljima. Tko to od nas ne zna zapjevati ‘Radujte se narodi’,’Kyrie Eleison’, ‘Oj djetešce moje drago’? Ispunjeni mirom i radošću kao da noćas i u ovim božićnim danima iskreno želimo upravo riječi pjesme ‘Svim na Zemlji mir, veselje!’. Obdareni stoga darom Božjega mira budimo i mi jedni drugima pravi božićni dar svojim obiteljima, djeci, roditeljima, gradu i narodu kako bismo uvijek iskreno mogli pjevati ‘Radujte se narodi kad čujete glas’. Kristovim rođenjem očima naše duše sinulo je novo svjetlo Njegove slave. Jer dok u božićnom djetetu spoznajemo Boga, budi se u nama čežnja za nebeskim dobrima jer Bog je po Kristu ušao u trajni popis svega pučanstva. Ušao je u naše obitelji, u naše živote. Njegovo je ime Emanuel, Bog s nama. On je jedini spasitelj, jučer, danas i uvijek. Nema drugoga imena pod nebesima po kojemu se možemo spasiti osim po Njegovom. Pjevajmo i mi radosno jer nam se noćas rodio Spasitelj, Krist, Gospodin.
Svima vama draga braćo i sestre kao i vašim obiteljima želim čestit Božić, sveto porođenje Isusovo. Neka vas Novorođeni ispuni svojim mirom i radosti kao i čežnjom za nebeskim dobrima. Njemu slava u vijeke vjekova.”

Bogatu fotogaleriju donosimo na našem Facebook portalu

Ovdje možete pogledati kratki snimak polnoćke

Ovdje možete pogledati kratak snimak blagoslova djece

Čestiti i blagoslovljen Božić!