Proslavljen blagdan Preobraženja Gospodnjeg

PgnaslovnaProslavljen je blagdan naše župe Preobraženja Gospodnjeg. Svečano misno slavlje na temeljima naše nove crkve predvodio je vrhbosanski kardinal Vinko Puljić. U koncelebraciji je bilo 8 svećenika i naš trajni đakon Vjekoslav Uvalić. Prisustvovalo je i nekoliko bogoslova i ministranata. Okupio se velik broj vjernika. Misno slavlje su uveličali svojim prisustvom članovi raznih udruga i organizacija: DVD Mošćenica, Udruge branitelja, HKUD Mošćenica…Na poziv župnika odazvao se velik broj redara koji su svojim volontiranjem osiguravali cijeli događaj uključujući protekle dane pripreme i trodnevnice, a svojim glasovima misno slavlje uveličao je i župni zbor. Na početku misnog slavlja kardinala je pozdravio naš župnik Josip Karas te župljanka Željka Žugaj u ime župljana naše župe. U svojoj propovjedi kardinal Puljić pozdravio je sve prisutne i istaknuo: “Vi gradite crkvu. Crkvu Preobraženja Gospodnjeg. Bitno je da shvatite da ova crkva koju gradite treba graditi vas. Treba graditi živu Crkvu. Ona vas treba preobražavati.” Osvrnuo se i na mnogobrojne vjernike doseljenike iz Bosne te ih potaknuo da ostanu vjerni vjeri svojih otaca. Pozvao ih je na razmišljanje o žrtvama koje su pale za tu vjeru: “Svjedočite! Dokažite da niste repa bez korijena.” Političarima i predstavnicima vlasti kao i ostalima koji mogu utjecati na javnost poručio je da progovore o problemu Hrvata koji su napustili BiH i Srijem. Naime, radi se o gotovo pola milijuna Hrvata. Nadodao je: “Gdje su ti ljudi? Zašto su otišli? Zar ih je dobrota potaknula na odlazak?” Prije blagoslova naš župnik Josip Karas se zahvalio svima koji su pomogli na bilo koji način, kako bi se ovo slavlje moglo svečano održati. Kardinalu su uručeni pokloni među kojima je i knjiga Povijest grada Petrinje. Mnoge župljanke pripremile su kolače koje su podijelile prisutnima na odlasku.

Galerija fotografija na našoj Facebook stranici