Veliki Petak

Bogoslužje je započelo prostracijom (prostre se ničice) župnika i đakona pred oltarom. To je najdublji znak poklona pred tajnom smrti i otkupljenja. Tri su dijela bogoslužja: služba Riječi, Klanjanje Križu i Pričest. Bogoslužje Velikog petka nosi biljeg drevne jednostavnosti i izvorne mističnosti. Svetopisamska su čitanja uvijek ista. Sveopća molitva vjernika sadrži 10 nakana koje potječu iz prvih stoljeća kršćanstva. Otkrivanje i klanjanje križu—obred je s dosta dramatičnosti i nosi obilježje Rimskog obreda u 9 stoljeću. Obredom dominira usklik “evo drvo križa”. Za vrijeme klanjanja i ljubljenja križa pjevala se pjesma “puče moj” ili poznati “prijekori” ili “usta moja opjevajte” nastala u 6 stoljeću. Uslijedila je Pričest. Obred je završio popričesnom molitvom i “molitvom nad narodom”. Potom su se svi razišli u tišini, Tišina pojačava jednostavnu ozbiljnost obreda.

Galeriju slika pogledajte ovdje