Velika Subota

Velika Subota je vrhunac cjelokupne kršćanske godine. Bitno je povezana uz kozmičke elemente svjetla i tame, dana i noći. Stoga se čitavo vazmeno bdijenje slavi kada padne mrak. Obred je započeo blagoslovom ognja i palenjem uskršnje svijeće. Tada je uskrsna svijeća unešena  u bogoslužni prostor koji je bio u mraku, sa usklikom župnika “Svjetlo Kristovo”, a puk odgovara “Bogu hvala”. To se čini kako bi se dočarala razliku između tame i svjetla, odnosno kako tama (grijeh i zlo)  nestaje kada se unosi Kristovo svijetlo.  Uslijedio je hvalospijev svijeći koje je pjevao naš župnik, a zatim je uslijedila služba Riječi Božje koja zauzima središnje mjesto u obredu. Čitalo se više čitanja iz Starog i Novog zavjeta. Iza zadnjeg čitanja zapjevala se Slava, zazvonila su zvona, zasvirale orgulje i upaljena su svijetla. Potom je uslijedila Krsna služba, koja zauzima istaknuto mjesto u bogoslužju vazmenog bdijenja. Blagoslovljena je voda te je u nju uronjena uskršnja svijeća. Kako će naši katekumeni primiti sakramente u katedrali u Sisku,  puk je obnovio svoje krsne zavjete te je nastavljeno euharistijsko slavlje. Bogatu fotogaleriju pogledajte ovdje. Kratki video možete pogledati ovdje.

Župnikov nagovor poslušajte ovdje: