Velika pomoć u našoj župi

29.12.2020. bio je koban dan za gradove Lijepe naše, Petrinju, Sisak i Glinu. Potres magnitude 6.3 uništio je mnoge domove, uzeo živote, oštetio kuće, zgrade, crkve, no ono šta nije mogao uništiti su srca ljudi, što lokalnih, što volontera koji su došli u Župu Preobraženja Gospodnjeg u Petrinju dati svoje vrijeme, snagu, volju i želju kako bi olakšali život stanovnicima stradalih gradova. Šleperi, kombiji i auti puni namirnica, higijene i ostalih potrepština koje su ljudi dobrog srca iz Hrvatske i susjednih i ne susjednih zemalja poslali stradalim stanovnicima stigli su u župu te su se potrepštine razvrstavale po vrstama u još nedovršenu crkvu kako bi se mogli proslijediti potrebitima. Caritas Sisačke biskupije organizirano pomaže stradalima na što više načina: uvoz i izvoz robe, prijevoz do najudaljenijih sela, improvizirani “dućan” u kojem stanovnici mogu preuzeti pojedinacne donacije a volonteri razvozači razvoze na adrese potrebitih. Također smo uredili i poseban “butik” u kojem je razvrstana roba kako bi ljudi što lakše dobili broj koji im odgovara. Volonteri iz mnogih gradova sudjelovali su u našim akcijama kao što su: Ivanić grad, Kloštar Ivanić, Voloder, Popovača, Osekovo, Samobor, Kostajnica, Stupno, Ludina, Zadar, Zagreb, Čapljina, Split i mnogi drugi. Usko smo surađivali s Bad Blue Boysima koji su dali sve od sebe i kojima se od sveg srca zahvaljujemo na njihovoj pomoći. Također zahvaljujemo grupi od 80-tak ljudi iz Ivanić Grada koji danima prolaze po okolnim selima te provjeravaju sve moguće načine kako pomoći ljudima, a ponajviše po pitanju popravljanja kuća. Veliku pomoć dobili smo od grupe alpinista odnosno planinara koji su na terenu te javljaju gdje je pomoć potrebna. Ponajviše od sebe dali su baš oni koji žive u stradali gradovima te su iako su im i samima kuće razrušene došli pomoći svom i okolnim gradovima. Prijatelji iz Imotskog su u više navrata dolazili i dovozili robu te su posebno Župi Preobraženja Gospodnjeg poklonili 25 000 crijepova, krevetića za djecu te odjeću i prehrambene proizvode. Domaći župnik usko je surađivao s velečasni Igorom Borićem župnim vikarom župe sv. Lovre u Petrinji i velečasnim Brankom Koretićem iz Ivanić Grada koji je organizirao donacije i smještaj za volontere iz južnijih krajeva. Na svetkovinu Bogojavljanja župnik Damir Ceković predvodio je svetu misu za volontere i ostale župljane. Zahvaljujemo se svakoj pojedinoj osobi koja je sudjelovala, koja sudjeluje i koja će sudjelovati u narednim danima, tjednima a možda i mjesecima, uz vas i one najgore stvari postaju lakše za podnositi.

Fotogalerija