Duhovna obnova u Kloštar Ivaniću

Korizmeno vrijeme je posebno vrijeme u godini kada kršćani propituju svoju nutrinu i u vjeri se okreću pokori i dobrim djelima. Tako smo se mi mladi naše župe odazvali na poziv župnika don Damira Cekovića i đakona Ivana Sandrina na posjet i duhovnu obnovu u Kloštru Ivaniću. Naime, u subotu, 24. 2. 2024. uputili smo se u Karmel Sv. Male Terezije. Po samom dolasku pozdravili smo se s dvije sestre koje su nas nasmijane dočekale i izrazile svoju dobrodošlicu. Nakon što smo razmijenili nekoliko riječi, u kapelici smo pogledali dva videozapisa koji govore o nekim zanimljivostima iz života Male Terezije. Nakon toga, đakon Ivan održao je vlastiti križni put koji je sastavio većim dijelom na temelju misli Male Terezije, tj. njegova promišljanja o tim mislima. Cilj toga je bio da shvatimo dublje značenje križnoga puta koji je Isus prošao za sve nas. Uslijedila je kratka petnaestominutna pauza na svježem zraku. Nakon pauze, đakon Ivan je predvodio klanjanje pred Presvetim. Tijekom klanjanja doživjeli smo unutarnji mir i blagostanje a za one koji su htjeli, postojala je mogućnost i za svetu ispovijed. Time smo završili svoju duhovnu obnovu.
Već smo bili ogladnjeli te smo se uputili u prostoriju gdje smo imali mogućnost razgovarati uživo sa sestrama karmelićankama o njihovu pozivu, životu u samostanu, životu prije samostana itd. Dok smo razgovarali stigle su i naručene pizze pa nam je razgovor bio još lakši. Pred polazak iz samostana, dobili smo od sestara knjižicu o križnom putu i sličicu s citatom. Uputili smo u obližnju crkvu Uzvišenja Svetog Križa. Fra Vjeran Lazić upoznao nas je s crkvom i ukratko iznio o njoj najvažnije informacije. Crkva je ujedno i veliko i poznato svetište Majke od Milosrđa gdje za Veliku Gospu dolazi čak i preko 20 000 ljudi. Crkva je građena u baroknom stilu i ima prekrasnu unutrašnjost pa nije ni čudo da je omiljeno odredište brojnih hodočasnika. Razgledavši crkvu, spomenuti nas je fratar počastio sokovima i kroasanima u predivnom pastoralnom prostoru za mlade. Oko 17 sati smo se zaputili svojim domovima. Lijepo proveden dan uz druženje s Bogom i međusobno.
Izvješće sastavile: Tamara Matić i Anastazija Klarić

Fotogalerija